Producent przenośnych ultrasonografów weterynaryjnych do małych i dużych zwierząt

09.10.2014

Jak niestandardowo wykorzystać USG w gabinecie weterynaryjnym?

Na to pytanie mogli sobie odpowiedzieć uczestnicy pierwszej edycji Weterynaryjnej Konferencji Ultrasonograficznej (www.wetusg.pl), która miała miejsce w Olsztynie w miniony weekend 3-5 października 2014. Wydarzenie w sposób kompleksowy poświęcone tematowi ultrasonografii małych zwierząt i ich diagnostyce w gabinecie weterynaryjnym – składało się z trzech części o zróżnicowanej formie przekazu.

W piątek 3 października rozpoczęliśmy warsztatami praktycznymi z biopsji pod kontrolą USG na Katedrze Anatomii Patologicznej Uniwersytetu w Olsztynie, gdzie dzięki wykładom i ćwiczeniom prowadzonym przez dr n.wet. Iwonę Otrocką-Domagała i lek.wet. Jana Lorenca uczestnicy mieli okazję nie tylko posłuchać wskazówek specjalistów, ale przede wszystkim wypróbować w praktyce ultrasonograf firmy DRAMIŃSKI – 4Vet i poćwiczyć wkłucia na przygotowanych fantomach. Dzięki małym grupom była to świetna okazja do wymiany doświadczeń pomiędzy uczestnikami i prowadzącymi dająca pole do ciekawych dyskusji na temat zastosowania ultrasonografu przy tak precyzyjnych badaniach jak biopsja.

Sobota 4 października, czyli drugi dzień konferencji upłynął pod znakiem wykładów i sesji interaktywnych. W pierwszej części dnia podczas swoich prelekcji stereotypy w diagnostyce małych zwierząt przełamywali kierownik naukowy konferencji – dr n.wet. Wojciech Atamaniuk, a także specjaliści: dr n.wet. Anna Kosiec-Tworus, lek. wet. Adam Gierulski i dr n.wet. Anna Łojszczyk-Szczepaniak poruszając tematykę badań ultrasonograficznych gadów oraz takich narządów jak staw łokciowy, płuca, czy gałka oczna u różnych gatunków zwierząt. W drugiej części dnia ponownie przenieśliśmy się na wydziały weterynarii olsztyńskiego UWM, by podczas 4 bloków tematycznych uczestnicy mogli bliżej przyjrzeć się technikom badania wcześniej omawianych narządów. Sesje interaktywne dzięki otwartości prowadzących pozwoliły na pełną interakcję z uczestnikami i zostały docenione przede wszystkim za ciekawą formę przekazania wiedzy, jak i swój wymiar praktyczny. Ten intensywny dzień zakończyła uroczysta kolacja, gdzie każdy uczestnik mógł odetchnąć, zintegrować się i spędzić miło czas w towarzystwie kolegów „po fachu”.

Ostatni dzień konferencji w całości przeznaczony na wykłady objął tematyką metodykę nauki ultrasonografii jak i użycie dopplera w patologiach naczyń – prelekcje poprowadzone przez dr Atamaniuka i dr Kosiec-Tworus, do których w dalszej kolejności dołączyli lek.wet. Agnieszka Wdowiarska z ciekawym wykładem na temat możliwości usg w diagnostyce małych ssaków, dr.n.wet. Izabella Jońska opowiadająca o usg stawów biodrowych szczeniąt, czy dr Gierulski, który przedstawił najnowsze metody ultrasonograficznej oceny jednostki matczyno-płodowej i żywotności płodów u psów.

Podsumowując to wydarzenie, śmiało możemy stwierdzić, iż była to konferencja jedyna w swoim rodzaju, która wykroczyła poza utarte ścieżki wykładów poświęconych ultrasonografii. Cieszymy się, iż wybrane przez nas tematy jak i grono specjalistów, którzy dzielili się swoją cenną wiedzą i doświadczeniem, spotkały się z tak dużym uznaniem ze strony uczestników. Dla nas osobiście była to ogromna satysfakcja, a także możliwość przełamania dosyć powszechnej opinii, iż firma Dramiński S.A. jest producentem ultrasonografów tylko dla dużych zwierząt. Dzięki tej konferencji lekarze weterynarii z całej Polski, na co dzień zajmujący się małymi gatunkami zwierząt, przekonali się iż polski producent ma do zaoferowania sprzęt doskonałej jakości pozwalający na badania ultrasonograficzne wymagające wysokiej precyzji.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim obecnym za przybycie i aktywne uczestnictwo, a władzom Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego za udostępnienie pomieszczeń, dzięki czemu założona przez nas formuła zajęć mogła dojść do skutku.

Zapraszamy do obejrzenia foto-relacji z wydarzenia.


 


Powrót do listy